Kent Üniversitesi
Hatay’da Gönüllülerin İnşa Ettiği “Barış Okulu”

Hatay’da Gönüllülerin İnşa Ettiği “Barış Okulu”

Tarih : 27.09.2023

Kent İç Mimarlık 1.5 kapsamında, Antakya ile Dayanışma, Akdeniz ile Temas, Yerel Malzeme ile Yeniden yaz stajı programını, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş ve 20 Şubat 2023 Antakya Depremleri ardından bölgede beliren yoğun dayanışma ihtiyacına destek olmak amacıyla kurguladık. Bu yaz, Servas Barış Okulu işbirliği ile, Antakya Ekinci köyü ev sahipliğinde, Ekinci (dünya) çocukları için hayata geçirilecek bir kampüs hayalinin parçası ve desteyici olmaya karar verdik. 1-11 Ağustos 2023’te İstanbul’dayız, 4-13 Eylül 2023’te Antakya Ekinci köyünde!

Önce; Servas Barış Okulu nedir, neyi/neleri dert edinir ve kimlerdir?

Servas Barış Okulu [Servas Peace School], Uluslararası Servas Barış ve Kültür Değişim Programı’nın (Servas.org/servasturkiye.org) Türkiye’deki temsilcisidir. Servas, 1955’te 2. Dünya Savaşı’na tepki olarak kurulan bir kültür ve barış organizasyonudur. Birleşmiş Milletler’de temsil edilmektedir ve bugün dünya genelinde yaklaşık 45 bin üyesi vardır. Üyeler, dünya barışına katkıda bulunmak ve dayanışmak üzere gönüllü olarak yer değiştirirler; birbirlerinin evlerinde konaklarlar ve ortak etkinliklerle önyargılarıyla yüzleşirler ve böylece, barış duygularını geliştirirler.

Servas kapsamında 2009’da kurulan Servas Barış Okulu da, Antakya’nın Ekinci köyünde deprem sonrası dayanışmanın önemli paydaşlarından biri. 14 senedir yaz aylarında yapılan Barış Okulu, bölgedeki Şubat 2023 depremlerinden sonra bütün yıla yayılacak şekilde sürekli hale geldi. Derdi, yurt dışından gelen gönüllülerin çocuklarla ve köy halkıyla bildiklerini paylaşması ve kültürel değişim.

Servas Barış Okulu 2023 çekirdek ekibi

Ersen Şişli, Esra Alev, Mehmet Ateş (Servas temsilcisi, Koordinatör-yürütücü), Mert Ali Cengiz, Onur Aydın, Özge Ateş, Remzi Şişli, Rüya Tümer, Selen Aydın, Seyhan Ateş, Umut Büyükkasım, Seyfican Doksöz

Şimdi, Kent İç Mimarlık 1.5 nedir, neyi/neleri dert edinir ve kimlerdir?

Kent İç Mimarlık 1.5 (ICM 190-Yaz Stajı I), birinci yılın bitişiyle yaz döneminde, iç mimar adaylarının inisiyatif alarak seçeceği bir üretim atölyesi/çalıştay/yaz okulunda ilgilendiği konu üzerine bir atölye çalışmasına veya bir sivil toplum kuruluşunda alanıyla ilgili bir sosyal sorumluluk projesine aktif olarak katılmasını ister. Böylece, 1:1 ölçekte tasarım ve inşa pratikleri ve yöntemleri hakkında yaparak bilgi ve deneyim kazandırmayı, farklı yapı malzemelerini, detay geliştirmeyi ve inşai bir sistemi yerinde inceleyerek anlamayı, çeşitli tasarım ve yapı teknik ve teknolojilerini uygulatabilmeyi amaçlar. Farklı kentlerin ve/ya yerleşimlerin mimari, kültürel ve sosyal karakterleri, zanaat ve usta işleri ve dayanışma ağları ile tanıştırmayı, kolektif çalışma, üretme ve yaşama becerisi kazandırmayı ve bunun iletişim yollarını buldurmayı, (iç) mimar olarak tasarımcının sosyal rolleri ve sorumlulukları hakkında farkındalık edindirmeyi kendine dert edinir.

Kent İç Mimarlık 1.5 yürütücü 2023 ekibi

Ara Yerlikaya (Davetli konuk yürütücü, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık 4. Yıl öğrencisi), Aslı Kıyak İngin (Proje Koordinatörü-yürütücü), Bilge Bal (Proje Koordinatörü-yürütücü), Devrim Çimen (İdari Yürütücü), Kıvanç Sert (Proje Asistanı), Fuatmert Tüfekçi (Proje Asistanı, Kent İç Mimarlık 3. Yıl öğrencisi), R. Reyna Erşan (İdari Asistan), Tansel Korkmaz Bilgin (Kent İç Mimarlık 1.5-ICM 190 Akademik Koordinatörü)

Kent İç Mimarlık 1.5 2023 öğrenci ekibi (2. Yıl)

Berkay Ediz Ay, Ekin Su Kaya, Esma Göksu Yavaş, Eylül Öykü Karlıdağ, Fatımanur Karakurt, Fatma Seval Bağış, Gülşah Çatalbaş, Melih Erdoğan, Öykü Öyerli, Recep Talha Avcı, Selin Çetin, Zilfi Belikbaş

Peki, Antakya ile Dayanışma, Akdeniz ile Temas, Yerel Malzeme ile Yeniden yaz programı nedir, neyi/neleri dert edinir ve paydaşları kimlerdir?

Biz, gönüllü, istekli, işbirliğine açık ve dayanışmacı bir kolektifiz: Kent İç Mimarlık 1.5 2023 yürütücü ve öğrenci ekibi ve Servas Barış Okulu 2023 çekirdek ekibi. Dünyayı yuva yapmanın barışcıl ve mütevazı yollarını yerinde, yerle birlikte ve yerden katılımcı pratikler, yaratıcı eylemler ve süreçler ile deneyimleyerek, deneyerek ve keşfederek beraber arıyoruz. Şimdi ve burada:

Dolanıklıkları etkinleştirme, yoldaş türler, canlı ve cansızlar ile ağlar örme, günlük hayat, yaban hayat, hikayeler anlatma, sorular sorma, umut etme, düş görme, iyi olma halleri, yeri (yeniden) keşfetme, ortaya çıkarma, açık olma, hassas pratikler, özen gösterme, doku(n)ma, kirlenme, yavaşlama, yakından bakma, duyuları harekete geçirme, meraklanma, konuşma, saygı gösterme, dinlemeyi öğrenme, iş birliği yapmayı öğrenme, bir’den çoğul olabilme, oyun oynama, aktif katılım, yaparak düşünme, el emeği, usta işi, tasarımcı yorumu, ileri dönüşüm, maddeden malzemeye, gözlemleme, kaydetme, okuma, tartışma, müzakere etme. …

İşte, Antakya ile Dayanışma, Akdeniz ile Temas, Yerel Malzeme ile Yeniden yaz programı ve onun hiyerarşik ilişkiler gözetmeyen, bizi yanyana getiren, eşitleyici ve yatay eylemlilik hali.  Antakya Ekinci köyü ev sahipliğinde, bu yıl, 15.’si gerçekleşen Servas Barış Okulu işbirliği ile örgütlenen iki aşamalı bir atölye ve keşif gezisi.

1-11 Ağustos 2023, İstanbul: Antakya sürecimize hazırlık programı olarak kurguladık. Permakültür eğitimleri ve keşif gezileri ve benzer ölçekte kırsalda inşa edilmiş örnek incelemeleri, atölyeler ve destekleyici seminerler.

4-13 Eylül 2023, Antakya: Ekinci köyünde saz kamışından kümese, toprak, kerpiç ve samandan oyun alanı inşasına ve tandır yapımına, sepet örücülüğünden siniye ve mozağiye… Köyde misafir olmak, birlikte yaşamak, dayanışmak, kırsalda yerel üretim pratiklerini deneyimlemek, yorumlamak, yerel malzeme kullanımı, sürdürülebilir ve yerel teknikler ve malzemeler ve permakültür ilkeleri ile bir kampüs inşası.

Deprem sonrası birçok mesele ile uğraşan Ekinci köyündeki aileler, ev, konteyner ve çadır, kapılarını üniversite öğrencilerimize konaklama için açtı. Bu süre boyunca kültürel alışveriş, dayanışma ve dostluklar oluştu. Aileler bu zamanda yanlarına gelen güler yüzlü (dünya) gençleri ile kendilerini iyi hissettiler. Ferah oldular. Bu süreli ama aramızdaki dayanışmanın başlangıcı olan kolektif yaşam, deprem bölgesinde yaşayanlar ile Türkiye’nin farklı yerleri arasında gidiş-gelişlerin, evlerdeki misafirperverliğin güzelliğini ortaya çıkardı. Birlikte daha umutlu, neşeli günlerimize…

Haber linki için tıklayınız