BÖLÜM HAKKINDA

BÖLÜM HAKKINDA

BÖLÜM HAKKINDA 

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü mezunları, Fizyoterapist unvanı almaktadırlar. Fizyoterapistler, uzman hekim tarafından tanısı konmuş hastaların, fizyoterapi ve rehabilitasyon programını, planlar ve uygularlar; sağlıklı kişilerde özel egzersiz ve eğitim programları ile fiziksel uyumu artırarak hastalık ve sakatlıkların önlenmesini ve fiziksel tedavisini sağlarlar. Gelişmiş ülkelerde son yıllarda fizyoterapistlerin tedavi edici rollerine, koruyucu fizyoterapi ve halk sağlığı yaklaşımlarıyla, sağlığı geliştirici, hastalıkları önleyici rolleri eklenmiştir. Bu uygulamalarıyla da herkes için sağlık hedeflerinin ayrılmaz bir parçası olmuşlardır. 

ÇALIŞMA ALANLARI

Fizyoterapistlerin istihdamı, tıbbın birçok alanında mümkün olmaktadır. Yataklı tedavi merkezleri, ayaktan tedavi veren tıp merkezleri, bedensel, görsel, işitsel rehabilitasyon merkezleri, spor ve fiziksel uygunluk merkezleri, protez - ortez rehabilitasyon merkezleri, endüstriyel kuruluşlar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, amatör ve profesyonel spor kulüpleri, milli takımlar, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, huzur evleri, mesleki rehabilitasyon merkezleri, kaplıca ve kür merkezleri, evde bakım merkezleri, AR - GE laboratuvarları, fizyoterapistlerin temel çalışma alanlarıdır. 

DERSLER HAKKINDA

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programında anatomi, fizyoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri, klinik kinezyoloji, ilk ve acil yardım, elektroterapi, fizik tedavide kullanılan temel aletler, biyomedikal cihaz teknolojisi, fizik tedavide temel ölçme ve değerlendirme gibi temel branş dersleri verilmektedir. Bununla birlikte lisans eğitimi boyunca sunulacak çeşitli seçmeli derslerle interdisipliner bir eğitim verilmesi de hedeflenmiştir. 

AKADEMİK KADRO

 

Akademik kadro için tıklayınız

BÖLÜM MÜFREDATI

 

Bölüm Müfredatı İçin Tıklayınız...

BOLOGNA BİLGİ PAKETİ

 

Bologna Bilgi Paketi için tıklayınız.

 

 

 

 

KENT’TEN HABERİNİZ OLSUN

HATA

    BAŞARI