GERİ DÖN
06 Ekim 2020

Seçilmiş Konularla Türkiye’de Döviz Kuru

Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Rahmi İncekara editörlüğünde "Seçilmiş Konularla Türkiye’de Döviz Kuru" kitabı Türkmen Kitabevi etiketiyle yayımlandı.

Kitap Hakkında:

Döviz kurları, uluslararası ekonomik ilişkilerin merkezinde yer almasıyla stratejik bir öneme sahiptir. Döviz kuru fiyatlamaları, bir ülke açısından oldukça kritiktir. Özellikle döviz kurları, yabancı para birimleri üzerinden dış ticaret kalemlerini etkileyerek, bir ülkenin ekonomisine doğrudan ve dolaylı bir şekilde etkide bulunmaktadır. Döviz kurlarında meydana gelen oynaklıklar büyüme, turizm, enflasyon ve birçok ekonomik veriye tesir etmektedir. Döviz kurlarında oluşan ani fiyatlamalar, ülke gündemlerinde başlıca konu haline gelmektedir. Bu noktada, kurumlar, yatırımcılar ve vatandaşlar tarafından döviz kurları an be an takip edilmektedir. Firmalar, yatırımcılar ve vatandaşlar döviz kurlarındaki fiyat hareketlerini yakından izleyerek buna göre pozisyon alırlar. Döviz kurlarının ülke ekonomileri açısından önemi gereği her dem döviz kurları ile ilgili analizler, beklentiler ve yorumlamalar yapılmaktadır.


Temel motivasyonu, döviz kurlarının seçilmiş konularla analizini içeren bu kitapta, Dr. Öğretim Üyesi İsmail Erkan Çelik, ‘’Türk Bankacılık Sektöründe Getiri Oranları ve Döviz Kuru Arasındaki Yayılma Etkilerinin Analizi’’, Öğr. Gör. Dr. Gülşah Gencer Çelik ve Doç. Dr. Volkan Öngel, ‘’Türkiye'de Döviz Kuru Geçişkenliğinin Makroekonomik Belirleyenleri’’, Arş. Gör. Barış Erkan Yazıcı, ‘’Türkiye’de Döviz Kuru ve Turizm İlişkisi: Asimetrik Doğrusal Olma-yan Koentegrasyon Analizi’’, Dr. Öğretim Üyesi Beyhan İncekara, ‘’Türkiye’de Döviz Kuru ve Büyüme İlişkisinin Analizi’’, Burak Ergen, ‘’Türkiye’de ve Dünyada Döviz Kuru-İthalat İlişkisi’’ çalışmalarıyla destek vermişlerdir

KENT’TEN HABERİNİZ OLSUN

HATA

    BAŞARI